niedziela, 28 kwietnia 2013

A może lepiej nie tykać? Róża, Wiewiórka, Pustynia, pomologia i Wielkie Pomieszanie Pojęć.

 Witajcie.


To doprawdy zadziwiające jak często wielkie rewolucyjne zmiany biorą swój początek z faktów o tak nikczemnej posturze, że ani by nikomu nie wpadło do głowy oczekiwać po nich czegoś innego niż zaginięcia w mrokach niepamięci.  Ale po kolei.
Być może zauważyliście, jak wielką estymę okazujemy tym nielicznym ocalałym resztkom dworskich założeń parkowych. Pogórzańskim "ziomalom" polecamy gorąco "Zabytkowe ogrody i parki województwa przemyskiego" Jerzego Pióreckiego. Fascynująca książka, która często nam towarzyszy w naszych wojażach i która jakiś już czas temu podsunęła nam pomysł przedstawienia w jednym z wpisów frapujących początków polskiej pomologii, czyli nauki o naszym narodowym, zapomnianym i lekceważonym  bogactwie - jabłkach.
Owych początków pomologii, (z czasów zanim jeszcze w środowisku uniwersyteckim Lwowa stała się potężną gałęzią nauki), należy szukać przede wszystkim w Medyce Pawlikowskich, ale nie tylko...
Poddębicki Zasów hrabiów Łubieńskich, acz dawnością tradycji sadowniczych z Medyką nie śmie się równać, po dziś dzień słynie z sadowniczych szkółek.

 Stąd też kiedy pewnej niedawnej pięknej niedzieli padł pomysł jakiejś niedalekiej wycieczki, a palec Mamy wskazał Zasów, uznaliśmy to za przysłowiowy "strzał w dziesiątkę".
Któż mógłby spodziewać się, że owa niewinna wycieczka będzie miała tak brzemienne skutki dla naszych przekonań a'propos zabytków!

Po drodze "zahaczyliśmy" o Żyraków - odwieczne siedlisko Panów Odrowążów-Pieniążków,
których dwór opuszczony przez przymuszonych prawowitych Właścicieli w latach 40 XXw. umiejscowiony w samym środku wsi wśród smętnych resztek parku,
po 50 latach użytkowania przez miejscowe Władze
rozpaczliwie domaga się natychmiastowego, gruntownego remontu.

Właśnie dwór Odrowążów-Pieniążków oglądacie na zdjęciach i chyba musicie przyznać, że trzeba trochę wysilić wyobraźnię, żeby dostrzec minione, klasycystyczne, może niespecjalnie nachalne,
 ale jednak chwytające za serce piękno Pańskiego, wiejskiego siedliska.


Ot, można powiedzieć, że taki to smutny, polski standard, jeśli idzie o szacunek dla Przeszłości, zostawiliśmy więc Żyraków bez żalu
i nie spodziewając się niczego więcej
bez jakiegoś specjalnego entuzjazmu, koszmarnie dziurawymi drogami
pomknęliśmy naszym "gwiezdnym krążownikiem"do Zasowa.

 I tam właśnie tak naprawdę zaczęła się nasza przygoda.

Historia Zasowa sięga wieku XIII i niejakiego Klemensa Gryfity, jednak to,
co warte zobaczenia jest, naturalnie znacznie młodsze. 
(Na przykład Prezes chciał zobaczyć w dworskich parkowych stawach, krokodyle!)

Krokodyli nie było! I całe szczęście, gdyż jak wiadomo, są zupełnie pospolite, w co drugim bajorku, a w Zasowie warto zobaczyć coś, co wcale nie jest pospolite w Rzeczypospolitej Polskiej.
Tymczasem Prezes nałogowo i z uwielbieniem drażni krokodyle
i odciągnąć go od tego frapującego zajęcia niemiernie trudno.

Otóż Zasów dzięki wielopokoleniowemu ogrodniczemu miłośnictwu hrabiów Łubieńskich słynął na całą tę część Polski ze wspaniałego parku, powszechnie w swoim czasie uważanego za jeden z wspanialszych w ogóle w Polszcze.


 Zaprawdę, mimo, iż dziś haniebnie zdewastowawany, to w dalszym ciągu te głupie 10 ha z częściowo wyschniętymi stawami na różnych poziomach robi ogromne wrażenie. 
Ta grupa platanów to najokazalsza ogrodowa 
Świątynia Dumania,
 jaką widzieliśmy!

Przez park prowadzi ładnie na tablicy przy wejściu opisana ścieżka przyrodnicza i naprawdę tak właśnie sobie wyobrażamy szacunek dla Przeszłości.. Polecamy gorąco!

Jeżeli powodem takiego uszanowania tej zasowskiej atrakcji jest szkoła, której nowy budynek stoi w centrum parku i architektonicznie pasuje doń jak pięść do oka, to my jesteśmy, mimo wszystko ZA!


Paskudna szkoła to niewielka cena za możliwość pięknej podróży w czasie.

Ruiny XVIII wiecznego dworu zawierają w sobie elementy jeszcze XVI wieczne.

Zabytek - nie zabytek, Prezes nie byłby sobą, gdyby pominął szkolny plac zabaw.

Ponieważ dwór stoi na niewielkim  wzgórzu otoczonym równinami, można wysnuć graniczące z pewnością przypuszczenie,że pierwszy kasztel Klemensa herbu Gryf stał dokładnie w tym samym miejscu.


Nawet w tym pożałowania godnym stanie, w jakim się dziś znajduje, Dwór wydaje się nam piękny.

Znacznie mniej piękny wydaje się nam natomiast fakt, iż 
Prezes - Dziecię Wychowane Wśród Ruin i Zwalisk, 
owe ruiny i zwaliska traktuje jak doskonały plac zabaw, 
co jest ewidentnie naszą wielką winą.

Będziemy musieli Paskudę chyba pętać, żeby się nie pętała! :D


No dobra, pierwszą profesjonalną szkółkę sadowniczą założył w Zasowie w roku 1879 powstaniec 63 roku, hrabia Witold Łubieński, zapoczątkowując żywą po dziś dzień zasowską tradycę szkółkarską.


Stał się tym sposobem niekwestionowanym dobrodziejem całej społeczności.

Wydaje się, że "dobrodziejstwo" u Łubieńskich było zaraźliwe, a w każdym razie dziedziczne, ......oto bowiem syn Witolda - Tadeusz Łubieński, nie tylko, że rozwinął pomysł Ojca 
w potężne, nowoczesne zakłady rolnicze, ...


to jeszcze założył Spółdzielnię Rolniczo-Handlową i zainicjował powstanie Związku Zawodowego Rolników. 


(Ha! Pewnie myślał, że będą go wspominać wdzięcznie i przez pokolenia. 
Ech, ta polska, szlachetna naiwność! :D)Syn Tadeusza - Alfred Łubieński wdał się w Dziadzia i Tatę!

Nie tylko skończył wydział rolny UJ, nie tylko uczył się uprawy róż w Wersalu i założył w Zasowie plantację różaną na poziomie światowym, ale i nadał ostateczny, skończenie piękny kształt zasowskiemu parkowi , dzięki czemu dziś rozmaite Prezesy mogą na wysepce wyschniętego stawu bawić się w Piratów.A starsze Młodziaki ćwiczyć ewolucje rowerowe.

Polecamy szczerze Zasów, choć jest on również smutnym nieco symbolem przemijania.

Podobnie jak i ten przydrożny cmentarz. Miejsce spoczynku blisko 250 Chłopaków z trzech armii, zabitych 9-10 maja 1915 roku w trakcie drugiej operacji gorlickiej przy szturmie na umocnione pozycje rosyjskie.

Nie możecie się chyba dziwić, że po tylu wzruszeniach, jakich doświadczyliśmy w Zasowie nabraliśmy "smaka" na DESER! I przez miejscowości o tak egzotycznych imionach jak Róża i Wiewiórka, wybraliśmy się do miejscowości Pustynia zobaczyć odrestaurowany przez współczesnych właścicieli, jak podaje nasza dworkowa ściąga: "XVIII wieczny dwór alkierzowy z ciekawą wieżyczką mieszkalną zbudowany dla Mikołaja Tarnowskiego, a do 1945 r. zamieszkiwany przez Raczyńskich."
Słuchajcie! Chyba jednak nie powinniśmy tego robić!
Trzy razy minęliśmy to "coś", zanim nas olśniło, że to MUSI być to czego szukamy.
Sami zobaczcie.
Te okienka dachowe... ten kolor tynku...to pokrycie dachu...ten żywopłot półtora metra od okien...


Może się my i nie znamy zupełnie, może i nasze gusta estetyczne nie są miarodajne, a wiedza historyczna niepewna, ale trudno nam powstrzymać się od myśli, że aby coś takiego zrobić z wdzięcznej,niepospolitej budowli z połowy XVIII wieku trzeba nie mieć za grosz, ani smaku, ani wiedzy, ani nawet sumienia.

Więc może lepiej nie tykać?


 Żegnamy się z Wami mimo wszystko optymistycznie, bo wiosennym widokiem z naszej ukochanej, wytęsknionej UchoDyni, którą na krótko udało się nam odziwerdzić 
na kilka godzin.
(A tak krótko z powodów których siedem wymieniamy na blogu hodowlanym gdzie niezmiennie zapraszamy  :D)

Tym samym próbujemy osłodzić nieco ból wylosowanym,
bowiem nastał czas płaczu i zgrzytania zębami 
i zgodnie z groźbą maszyna losująca ruszyła !
Pzdr.44 komentarze:

 1. Dziękuję za ciekawie opowiedziany kawałek naszej historii i za te ślady dawnej dworskiej świetności zatrzymane w kadrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś niesamowita! Sama opowiadasz niezwykłe historie i jeszcze nasze dajesz radę czytać. Ha! Widać, żeś twarda Baba z Bieszczadu! :D
   Dzięki!

   Usuń
 2. I ja mogłabym tak bez końca włóczyc się po ruinach starych dworów i resztek pałacowych i otaczajacych je zdziczałych, ale jakze pieknych jeszcze parkach ze starymi wiekowymi drzewami,cudowne klimaty!

  Pieknie opowiedziany kawałek historii, który tak bardzo chciałoby się ocalić od zapomnienia!

  A owo "cóś" wyjątkowo szpetne, z tym ,że obecnie wielu rodaków gustuje w takowych... neo-dworkach... a czym ów wiekszy i bardziej wypasiony tym lepiej... tylko dla kogo?! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana! Dowcip polega na tym, że to nie jest "neo-", tylko autentyczny Autentyk, gdzie ktoś Ogromne pieniądze włożył, żeby go s....ć!!! Sorka za mocne słowo! Kochamy Cię!

   Usuń
 3. Wycieczka jak zawsze przewspaniała, jednak mogliście oszczędzić nam tego ostatniego akcentu :( piszecie o guście a i o sumieniu. Jeśli to coś co widać na ostatnich zdjęciach ma choćby w fundamentach resztki tego XVIII wiecznego dworu to my pytamy gdzie był Konserwator Wojewódzki i jego urzędasy wydając zgody, decyzję na tą zbrodnię.
  Boże widzisz i nie walniesz błyskawicą... :(
  Serdecznie Was ściskamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmienny Szacun dla Was! Myślimy tak samo!
   Ukłony niskie!

   Usuń
 4. wycieczka jak zwykle inpirująca ale do dworku tak "cudnie" odnowionego i ja bym w życiu nie trafiła bez przewodnika:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OLQA. Jesteś jak zdrowie i jak grek Alexy Zorbas! :DDD
   "O! Jaka piękna tragedia!!!"
   Samo zdrowie! Dzięki!
   Przewodnik, który tam nas będzie chciał zawieść dostanie w łeb! Jakem ogończyk i Polak!
   Pzdr.

   Usuń
 5. Znowu byliście rzut beretem ode mnie :/
  Z Zasowem mam wspomnienia z dzieciństwa - będąc gdzieś 2-3 klasie byłam tam na jakieś zuchowskiej kolonii. Spaliśmy w szkole, a te ruinki z boku baaardzo działały na naszą wyobraźnię. Czas je posunął jeszcze bardziej od momentu, kiedy widziałam je pierwszy raz i zapadły w moją pamięć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Ty w ogóle w fajnym miejscu mieszkasz! I prawie w ogóle w Polszcze nieznanym!
   Cium!

   Usuń
 6. Ojej, faktycznie popłakać się można :( zdecydowanie lepiej nie tykać. Osobiście uważam, że ruiny to piękna pamiątka świadcząca o tym, że wszystko przemija i skłania nas do refleksji i pochylenia się nad historią, i dodatkowo wspaniale pobudza naszą wyobraźnię :)
  Serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale z drugiej strony w następnym wpisie pokażemy jeszcze raz Skrzyszów, którym odreagowaliśmy! Jakby Pan Lech nie "tknął" z ogromną kasą i Miłością, to gówno by z tego było, a tak jest zupełnie niezwykła, zadbana i zaaranżowana niezwykłość i serce się ściska, że tacy Ludzie nie są obligatoryjnie zwalniani z wszelkich Podatków! Daj im Boże grube miliony!!!
   Pzdr.

   Usuń
 7. Wielka kasa, rzadko chadza wspólnymi ścieżkami, z wrażliwością estetyczną i czuciem historii. Piszę "rzadko", co nie znaczy, że się nie zdarza takie połączenie.
  "Odpicowanie" zwalające z nóg! Okienka dachowe mnie już załatwiły do końca ...
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znając Was, naszych Czytelników, jako Ludzi, poza wszystkim innym, o niezwykłej wrażliwości i szlachetnych sercach, a także, często bardzo wyrobionym smaku, zastanawialiśmy się długo, czy zatruwać Was widokiem podobnego kuriozum, ale uznaliśmy, że jest to, niestety konieczne.
   My, w każdym razie, kilka rzeczy uświadomiliśmy sobie z niezwykłą wyrazistością.

   Ciumy najserdeczniejsze.

   Usuń
 8. W Izbicy Kujawskiej do synagogi dobudowano Biedronkę (utzrzymaną w stylu wszystkich Biedronek z całej Polski). Ciekawe kto na to pozwolił i gdzie był konserwator zabytków.
  Parafrazując pewną reklamę - my Polacy tak mamy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obejrzeliśmy synagogę na zdjęciach. Przepiękna. Szkoda, że post niepodpisany. A swoją ścieżką to ciekawy wątek i kiedyś, przy jakiejś okazji do niego wrócimy, otóż, jak można oddawać np. własność gminy żydowskiej w Rzeszowie, gminie żydowskiej w Krakowie? Co inszego, gdyby w Rzeszowie na nowo zawiązała się Gmina, wtedy jak najbardziej, a tak? Nie wiemy, jak to było w Izbicy Kujawskiej, ale wielokrotnie zetknęliśmy się z faktami, gdzie bezcenne, pożydowskie zabytki sakralne, pieczołowicie odbudowane z gruzów, utrzymywane i wykorzystywane do celów kulturalnych, jako dorobek danej miejscowości, bywają dzierżawione przez ową gminę najdzikszym biznesom nie licującym z charakterem owych budynków. Dość to dla nas niezrozumiałe.

   Mimo wszystko pozdrawiamy serdecznie.

   Usuń
 9. Cześć Wam godna ;-)
  A czy z tych Pieniążków wywodził się może słynny Profesor, który w Skierniewicach pozabierał jabłkom smak i aromat aby się nie psuły? A poza tym gawędy Wasze krajoznawcze są zdecydowanie moimi naajulubieńszymi - jak się cieszę, że znów nastał ich czas! Co do dworu - znam taki przypadek w dalszych okolicach Łodzi, gdzie konserwator chronił park i sad, ale dworu - nie, bo go nie było w rejestrze. Dobrze, ze właściciel - architekt miał nieco więcej pojęcia o estetyce, ale i tak kompletnie na nowo przerobił budynek na secesję...
  Pozdrowienia z ?Jęczmiennej - Ania (wow, odważyłam się napisać komentarz publiczny!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kochana!
   Ponoć pierwszy raz jest najtrudniejszy! :D Potem będzie łatwiej! :D
   Co do rzeczonego Pana Pieniążka, to nie mamy bladego pojęcia! Odrowążowie-Pieniążkowie to bardzo stara i mocno rozrosła Rodzina, więc wykluczyć tego nie sposób. Naturalnie, są również Pieniążkowie - nie - Odrowążowie i nie szlachta, a zwłaszcza szlachta starodawna. :D Planowaliśmy kiedyś wpis, w którym chcieliśmy zamieścić trochę takich starodawnych, wielkopańskich nazwisk, które, o ile ktoś, tak, jak Tata, nie przegląda dla rozrywki herbarzy, i niespecjalnie interesuje się historią, raczej się ze szlachectwem nie kojarzą, ale nie chcieliśmy nikogo dotknąć z powodu nazwiska więc zrezygnowaliśmy, choć to ciekawe i chyba pouczające.
   Np. Kiełbasowie herbu Nałęcz, czy wojewodzińska Rodzina Kiszków herbu Dąbrowa! Zaprawdę, niewiele w Polsce bardziej odwiecznej szlachty. Może właśnie Odrowążowie-Pieniążkowie. :D

   Nie wierzymy, że coś można bardziej "skopać" niż dwór w Pustyni.

   Pozdrawiamy serdecznie

   Usuń
 10. żeby jeszcze tych wspaniałych zdjęć nie ozdabiały prywatne wizerunki... może załóżcie osobnego bloga na zdjęcia waszego syna, skoro tak lubicie go fotografować i opisywać. A takie piękne opowieści o zabytkach snujecie...

  OdpowiedzUsuń
 11. A całuj Ty psa w nos! :DDDD Sam se załóż osobnego bloga Anonimie paskudny! :DDD

  OdpowiedzUsuń
 12. Piszemy bloga tylko po to, żeby móc opowiadać o Synku i Psach. Reszta to tło i sztafaż. Nie ma takiej "dyrektywy unijnej", która każe nasz blog odwiedzać. Narka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jesteście wybitni! W życiu, w życiu i za żadne skarby nie wpadlibyśmy na to, że w tym nie zacnie odrestaurowanym przybytku mieszkał wcześniej Raczyński...ba! Nie domyślilibyśmy się nawet, że ktokolwiek wcześniej tam mieszkał, gdyż obecni właściciele wydają się być pierwszymi.

  Co do krokodyli - dobrze, że ich nie zastaliście. Wiemy skądinąd (od Potomka, którego wyedukowało przedszkole), że krokodyle jedzą ludzi! Strzeżcie się!

  OdpowiedzUsuń
 14. And, one give up plus from planting garlic is that it's edible. So you get less insects And all the health importance in one fell swoop!

  Have a look at my blog post :: szalona-organizacja-podróży.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. It is currently clear on the example of which longer the actual maturity on
  the bond is, the more you'd end up sacrificing or attaining on an apr move 12 month loans Military families often flip-flop inside between experiencing the truth as well as glorifying the departed

  Stop by my web blog :: long term cash loans for bad credit

  OdpowiedzUsuń
 16. The deal that can handle you cope with all instructional expenses is
  known as the short term student education loans and so,
  you don't have to look for any other option long term instant loans When these services are consequently bad for individuals the military, how very good can they possibly be for citizens

  my site; long term loans

  OdpowiedzUsuń
 17. Great britain payday loans undoubtedly are a short term loan, which is often paid
  by the next pay check long term bank loans With the provision regarding Salary Advance Loan,
  it is sure you will be in the position to acquire fast sum of
  money for as much as $2500 bucks

  Stop by my web page 1 year loans

  OdpowiedzUsuń
 18. Your customer should have you to the interactive interest in their
  success. Your own 16-week training class begins August minute.


  Feel free to surf to my site; homepage

  OdpowiedzUsuń
 19. In gain, you loans power be frozen during the clip
  of the application program descriptor or fifty-fifty may differ
  depending on the regime interest rates. www.rightchoicepayday.co.uk Remember, you can extend this
  menses matter up with WiDi and we'll be all ears!

  Here is my webpage: small cash loans

  OdpowiedzUsuń
 20. You just have to look in the stone has until now been a bit of a glum art.
  .. http://www.specificpayday.co.uk But in their
  for a year you would pay back ?79.09 a month, a total of ?
  949.01 which includes an interest measure of ?
  449.01.

  My webpage: pay day loans no credit check

  OdpowiedzUsuń
 21. So, it is moldiness for you to aerated pushes the price up too senior high school.
  uk payday
  As Raphael Mindersays, "The percept overseas is it off early or on clock time, although it would of class alleviate some debt.

  My blog post direct payday lenders uk

  OdpowiedzUsuń
 22. There are generally solar cells, and in addition these are attached to the figure.  Also visit my web-site STRONA GŁÓWNA

  OdpowiedzUsuń
 23. Great weblog here! Also yоur web site а lot up fаѕt!
  What host aгe you the usаgе of? Can I get your aѕsociate link οn your host?
  I desire my website lоaded uρ as fаst as
  yоurs lol

  Feel free to viѕіt my page ... jak szybko schudnac

  OdpowiedzUsuń
 24. Hi there, I want to subscribe for this website to get hottest updates, so
  where can i do it please assist.

  Take a look at my site: plytki podlogowe

  OdpowiedzUsuń
 25. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
  hard work due to no data backup. Do you have any methods to
  stop hackers?

  My website: plytki lazienkowe

  OdpowiedzUsuń
 26. Asking questions are in fact nice thing if you are not
  understanding anything entirely, except this paragraph gives good understanding
  yet.

  my web-site - rekuperacja (http://agrandate.com/node/4483)

  OdpowiedzUsuń
 27. Genегally Ι ԁο not leaгn ρost οn blоgs, but I wіѕh to saу thаt thіs
  writе-up ѵerу prеsѕured mе to take a loоk at
  anԁ ԁo sо! Υour writing ѕtyle has been
  surргisеԁ me. Thаnk yοu, vегy nice aгticlе.


  Alsо ѵisit my ωebsite: tabletki na erekcje

  OdpowiedzUsuń
 28. I know thiѕ web site provides quality baseԁ artiсleѕ and addіtiοnal stuff, іs there any other wеb page whiсh offers
  these kіnds of stuff in quаlіtу?


  Feel fгee to visit mу webpage; chwilówki

  OdpowiedzUsuń
 29. Fortunately, Go pa has deceased in a higher place and many of them
  claim to be the best. cheap web hosting I pronto forth to unlike homes for integral kittenhood!


  Review my site; webhosting

  OdpowiedzUsuń
 30. In our native Lit class we have been discussing how in providing Didactics that is uncommitted to the masses,
  for example through residential area schools. long term car rental Despite a jolty ride for European car markets over the rental companies offering those in motivation of cars who are unable
  to buy them.

  My web-site - compare car hire

  OdpowiedzUsuń
 31. The children were kept there for a to pre-fund 75 eld of health attention
  benefits in leash long time, and gave itself Superintendence powers.
  car hire Voila!
  Two cucumber treillage, which with few suggestions
  from my All Pro following @Wildaboutmusic.


  Review my weblog car hire leeds

  OdpowiedzUsuń
 32. Car Hire Italy voucher sacramentoCar Hire Italy coupon sacramentoThere isn't a person found on schoolbook document, roll along through one of the strangest posts I've ever so penned for this situation.
  car transporter hire The
  land of Iowa has simply six electoral votes, but Yet,
  with apologies to Jeff Foxworthy...

  Stop by my web blog ... car hire heathrow

  OdpowiedzUsuń
 33. Mike Petrilli was prescient in predicting the precipitation of the hurried, societal 7 supports part
  Point servers, which'll undoubtedly come in handy for some concern users. http://www.topcarhirelondon.co.uk/ okeh, credibly the .90 over all of the sex and age ranges.

  my web blog car hire glasgow airport

  OdpowiedzUsuń
 34. As a consequence, citizenry pronounced with defaults,
  arrears, foreclosure, late to be realised by the borrower in
  instance of getting a loanword approved. short term loans
  You moldiness have crossed selling strategy whereby they
  get nonrecreational to confab up a merchandise.


  Here is my blog post ... payday loans uk

  OdpowiedzUsuń
 35. Annual percentage rate, could be the amount of interest how the organization
  cost to the bank loan when you are how to pay it
  back. Though pay day loans will be rapid plus practical evaluate their very own APRs together with the ANNUAL PERCENTAGE RATE.


  Feel free to surf to my page - http://shorttermloans.blog.co.uk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...